Czas mija bardzo szybko. Przypomnijmy sobie, co wydarzyło się w naszej szkole od początku tego roku szkolnego.
Powrót z wakacji we wrześniu – trzeba było przywyknąć do zmian. W czerwcu skończyły pracę w naszym gimnazjum p. Grażyna Świszczorowska, i p. Monika Jarmużek; zabrakło wśród nas starszych kolegów, którzy dostali się do szkół średnich. Przybyli nowi koledzy, pojawili się nowi nauczyciele.
Październik – po otrzęsinach uczniów klas I na dobre rozpoczął się czas sprawdzianów, diagnoz. Tym bardziej szczerze składaliśmy życzenia sił i cierpliwości naszym nauczycielom w okolicy ich święta. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych, które prowadziły panie z Jeżowozu.
Listopad – czas zadumy i wracania do korzeni. Wielkim przeżyciem dla wszystkich była Wieczornica z 15 listopada. Grupa uczniów pod opieką p. Anety Kijanki przygotowała montaż słowno-muzyczny, poświęcony Ojczyźnie. Piękna poezja, wyświetlane obrazy i występ chóru, pod dyrekcją p. Małgorzaty Rzempołuch – to wszystko wprowadziło zebranych w nastrój refleksyjnej powagi. Wszyscy tj. uczniowie, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście a wśród nich pan Paweł Wardęga - sekretarz powiatu wrocławskiego, p. Maria Marcinów- Maciejczyk – przewodnicząca Komisji Oświaty i Spraw Społecznych; p. dyrektor SP Małgorzata Skoczylas oraz przybyli mieszkańcy Czernicy mogli wysłuchać wspomnień pani Marii Litwin. Jako dziecko została wywieziona wraz z mamą i siostrą na Syberię. Jej opowieść nadaje się nie tyle na osobny artykuł, ile na opasłą książkę.
Rozpoczęliśmy przygotowania do świątecznej akcji charytatywnej. Było to wielkie wyzwanie dla nas, ponieważ za cel postawiliśmy sobie przygotowanie świątecznych paczek dla potrzebujących rodzin. Wielu z nas włożyło w te przygotowania wiele sił i serca. Nieraz trzeba było zostać do późnego popołudnia, żeby zdążyć przed świętami. Ale był to naprawdę niesamowity czas. Wspólne działania a przy okazji rozmowy, wspomnienia – to wszystko stwarzało już atmosferę Bożego Narodzenia. Przygotowywane techniką decupage ozdoby, aniołki i dzieciątka z masy solnej, stroiki i wiele innych ozdób gromadziliśmy w bibliotece szkolnej. Włączyli się w tę akcję zarówno uczniowie z wychowawcami, pani dyrektor a także rodzice. Wielkie podziękowania kierujemy do uczniów klas młodszych ze szkoły podstawowej i ich pań wychowawczyń za przyniesione do biblioteki własne rękodzieła oraz pomoc starszym kolegom z gimnazjum w pracach ręcznych. 9 grudnia po Mszach św. Przy kościele w Czernicy odbył się Kiermasz Charytatywny. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się świece –dar od firmy Bartek, który zawdzięczamy inicjatywie p. dyrektor Katarzynie Bieszczad. Bardzo dziękujemy Księdzu Proboszczowi i wszystkim, którzy przez dary na kiermasz i zakup naszych ozdób, przyczynili się do radości 3 rodzin z naszego środowiska.
Pod kierunkiem p. Zbigniewa Kamieniaka przystąpiliśmy do ogłoszonego przez Tesco projektu – „Zdrowo Najedzeni”. Nasza szkoła mogła wygrać nagrody ufundowane przez firmę Tesco m.in. pracownię multimedialną z pełnym zestawem sprzętu. Uczniowie nagrali film promujący zdrowe żywienie. Film został zakwalifikowany do konkursu. Można go było obejrzeć na stronie internetowej i głosować na niego do 17 grudnia 2012 r. Niestety – inni mieli więcej szczęścia, albo po prostu liczniejsze grono znajomych. Ale mamy satysfakcję, że film podobał się wielu internautom.
19. grudnia to był wspaniały dzień - wyjazd do Drezna i zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Zobaczyliśmy : Pałac Zwinger z Muzeum Porcelany, Galerią Dawnych Mistrzów, kościół Frauenkirche, Hofkirche - barokową katedrę wniesioną przez Augusta Mocnego. Zwiedzanie Muzeum Higieny. I oczywiście nie zabrakło pobyt na świątecznym jarmarku Weihnachtsmarkt. Ten wspaniały wyjazd zawdzięczamy p. Jolancie Kamieniak. W piątek przed świętami grupa uczniów pod wodzą p. Franciszka Skrętkowicza i p. Anny Witkowskiej, wzięła udział w MOTOKLASIE tzn. teleturnieju dla młodzieży gimnazjalnej na temat zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nasz reprezentant Arkadiusz Wróbel – uczeń klasy III zajął 2 miejsce.
Były też wyjazdy do kina, opery, na strzelnicę. Uczniowie uczestniczą w licznych zajęciach pozalekcyjnych. Oczywiście największym zainteresowaniem cieszy się SKS. Ponadto młodzież może rozwijać swoje zainteresowania, konsultować się z nauczycielami w czasie zajęć dodatkowych przed i po lekcjach, tak jak grupa uczniów z klas II z koła teatralno-filmowego, która uczestniczy w projekcie Nowe Horyzontu Edukacji Filmowej.
Przed nami ferie, w czasie których na pewno nie będziemy się nudzić. W drugim tygodniu chętni uczniowie przystąpią do projektu ”Żyję na własny rachunek”.
A.G.