Nawigacja

WPŁYW CZYTELNICTWA NA ROZWÓJ DZIECI I MŁODZIEŻY WIECZORNICA LISTOPADOWA - 14.11.2013 R. "MOGIŁĘ PRADZIADA OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA" - WAKACJE 2013 PRELEKCJA POLICJANTA SZKOLNE RZĄDY WYCIECZKA DO DREZNA KODEKS PRZECIWKO PRZEMOCY WIZYTA W TELEWIZJI CO SIĘ DZIAŁO W NASZEJ SZKOLE W I SEMESTRZE 2012/2013 WYCIECZKA DO POLICYJNEJ IZBY DZIECKA WIECZORNICA LISTOPADOWA SMRODEK DYDAKTYCZNY SAMORZĄD UCZNIOWSKI GŁOS UCZNIÓW TYDZIEŃ BEZ PRZEMOCY DOPALACZE ZNĘCANIE SIĘ: CO SZKOŁY I RODZICE MOGĄ ZROBIĆ? „STARAJMY SIĘ BO WARTO” czyli rzecz o kulturze języka I GMINNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

o szkole

WPŁYW CZYTELNICTWA NA ROZWÓJ DZIECI I MŁODZIEŻY

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z fragmentem artykułu nt. wpływu czytania książek na rozwój dzieci młodzieży:

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że książka - jako jeden z największych wytworów kultury - ma ogromny wpływ na rozwój człowieka. Treści w niej zawarte oddziałują na wiele obszarów ludzkiej psychiki: pamięć, koncentrację, kreatywność i inne.

Warto przyjrzeć się oddziaływaniu, jakie posiada czytanie książek na ludzki umysł - zwłaszcza teraz, w „erze” smartfonów, tabletów i innych równie nowoczesnych technologii, które często zastępują czytanie książek na rzecz przeglądania krótkich wiadomości tekstowych, postów, komentarzy itp.

Pamięć   

Pierwszym z obszarów, w którym dochodzi do rozwoju intelektualnego w trakcie czytania, jest pamięć. Długoletni eksperyment (trwający 6 lat) przeprowadzony przez amerykańskich lekarzy wykazał, iż pamięć ludzi, którzy w trakcie życia wykazywali aktywność umysłową w postaci czytania, była znacznie lepsza od pamięci osób owej aktywności nie wykonujących. Różnica pomiędzy jedną a drugą grupą wyniosła 48% - o tyle lepszy był stan mózgu osób aktywnych umysłowo. Niezaprzeczalny pozostaje więc fakt, że czytanie w dużym stopniu koreluje z rozwojem pamięci.

Mowa

Następną, równie ważną kwestią wartej uwagi - jest mowa. W skład tego obszaru wchodzą takie umiejętności jak rozbudowany zasób słownictwa i szeroko pojęty rozwój mowy. Jak to się ma do czytania? Mianowicie, w codziennym życiu ludzie używają raczej potocznego, niż literackiego języka. Nie przywiązują większej wagi do tego, by wypowiadać się w pełni stylistycznie; używają prostych słów, mało złożonych zdań, przez co ich przekaz traci na wartości. Książka natomiast daje nam wszystko to, co przyczynia się do rozwoju mowy i słownictwa. Najbardziej podatne na uczenie się, przyswajanie nowych wiadomości są dzieci, dlatego zadaniem rodziców jest, by, prócz podstawowych potrzeb, zapewnić dzieciom również możliwości rozwoju intelektualnego. Często wystarczy kilka minut czytania dziennie, ważne jest jednak, by książki były obecne w życiu dziecka.

Cierpliwość

W rozważaniach na temat wpływu książek na rozwój człowieka, nie można pominąć takiej kwestii jak cierpliwość. Czytając książkę człowiek uczy się, że będąc cierpliwym i wytrwałym, osiągnie to do czego zmierza - w tym przypadku jest to finał, zakończenie powieści.

O telewizji nie można tego powiedzieć. Film wymaga naszej uwagi przez niespełna dwie godziny - by przeczytać książkę, potrzebujemy średnio kilka dni. Pokazując dzieciom, że poświęcenie wystarczającej ilości czasu jest złotym środkiem osiągania sukcesu, wyrabiamy u nich poczucie cierpliwości - w końcu „cierpliwość popłaca”.

Kreatywność i zabawa

Ostatn

im obszarem, którym się zajmiemy jest kreatywność i zabawa. Celowo połączyłam te dwie kwestie w jedną, gdyż to właśnie dzięki dobrze rozwiniętej kreatywności, zabawa jest najlepsza i najciekawsza.

Wczuwając się w życie bohaterów powieści, młody czytelnik (a nawet osoba dorosła) dostarcza sobie dużą dawkę rozrywki. Kto w dzieciństwie nie chciał być księżniczką, czarodziejem lub światowym detektywem? Poprzez obcowanie z książką człowiek może stać się tym kim chce, chociaż przez ten krótki czas, w którym ulubione treści mu towarzyszą. Nie trudno więc zgodzić się z Wisławą Szymborską, która pisze, że „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Całość artykułu dostępna tutaj: http://zielonyszlak.com.pl/zdrowe-cialo-i-umysl/242-ksiazka-a-rozwoj-czyli-jak-czytanie-udoskonala-czlowieka

 

Aktualności

Kontakt

  • Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Czernicy
    ul. św. Brata Alberta A. Chmielowskiego 9
    55-003 Czernica
    NIP 896-135-77-18
    REGON 932047336
  • 71 318-06-07

    SEKRETARIAT GIMNAZJUM
    czynny od poniedziałku do piątku
    godz. 7.15 do 15.15

    GODZINY PRZYJĘĆ DYREKTORA
    wtorek 9.00 - 14.00

Galeria zdjęć