Nawigacja

WPŁYW CZYTELNICTWA NA ROZWÓJ DZIECI I MŁODZIEŻY WIECZORNICA LISTOPADOWA - 14.11.2013 R. "MOGIŁĘ PRADZIADA OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA" - WAKACJE 2013 PRELEKCJA POLICJANTA SZKOLNE RZĄDY WYCIECZKA DO DREZNA KODEKS PRZECIWKO PRZEMOCY WIZYTA W TELEWIZJI CO SIĘ DZIAŁO W NASZEJ SZKOLE W I SEMESTRZE 2012/2013 WYCIECZKA DO POLICYJNEJ IZBY DZIECKA WIECZORNICA LISTOPADOWA SMRODEK DYDAKTYCZNY SAMORZĄD UCZNIOWSKI GŁOS UCZNIÓW TYDZIEŃ BEZ PRZEMOCY DOPALACZE ZNĘCANIE SIĘ: CO SZKOŁY I RODZICE MOGĄ ZROBIĆ? „STARAJMY SIĘ BO WARTO” czyli rzecz o kulturze języka I GMINNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

o szkole

"MOGIŁĘ PRADZIADA OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA" - WAKACJE 2013

Przygoda na Ukrainie

 

      Od 3 do 13 lipca 2013 roku uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Czernicy przebywali na Ukrainie w ramach akcji ratowania polskich nekropolii pozostawionych na Kresach dawnej Rzeczpospolitej „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, organizowanej przez panią Grażynę Orłowską-Sondej wraz z Dolnośląskim Kuratorium Oświaty i Telewizją Wrocław. Chęć wzięcia udziału w projekcie wyraziło dziesięcioro gimnazjalistów: Natalia Tracz, Aleksandra Jagielska, Paulina Pytel, Kinga Kalecińska, Natalia Kugla, Julia Cyfert, Natalia Ziółkowska, Amelia Milówka, Norbert Trawka i Michał Czarny.  Połowa z nich to Ratowiczanie. Ich opiekunem była Pani Agnieszka Gocoł. Młodzież, w ramach wolontariatu, przez kilka dni porządkowała polski cmentarz w Lityniu.

 

      Natalia ma piętnaście lat. Opisała w pamiętniku swoją podróż na Ukrainę. Wyjawiła mi kilka szczegółów tej wyprawy.

 

3 lipca.      Nawet w busie można twórczo spędzić czas. Oglądanie „Most do Terabithi”.

4 lipca.      Zepsuty bus pod Tarnowem to przyczyna ośmiu godzin świetnej integracji dziesięcioosobowej grupy.

5 lipca.   Praca w skwarze na cmentarzu w Lityniu. 30 stopni Celsjusza w cieniu. Odkopali kości („Potrzebny klej.”). Znaleźli 6 szczeniąt i ich troskliwych rodziców. Nazwali je imionami bohaterów z „Przygód Merlina”. Zajmowali się nimi do końca podróży.

6 lipca.   Sobota - dzień wolny od pracy. Odpust. Modlitwa po ukraińsku i te „buty na kolaskach”. Wieczorem kanapki z nutellą i świeże mleko.

7 lipca.     Dzień wolny. Ksiądz mówił po polsku, a siostra Marion rozdała obrazki z modlitwą. Zwiedzanie Winnicy: park rozrywki i pokaz „Roshen” – największej fontanny w Europie. Rówieśnicy ukraińscy biegali po rynku z butelkami z wodą jak w lany poniedziałek. „Kościół Milczenia” - kościół kapucynów pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej. Piękna wspólna modlitwa. Ludzie ustawieni w kręgu trzymali się za ręce i śpiewali pieśni. Na koniec każdy się przytulał i wychodził z kościoła.

8 lipca.      Telewizja TVP na cmentarzu! Praca do samego wieczora.

9 lipca.      Praca wre. Wieczorem zwiedzanie ukraińskiej szkoły: gry i zabawy.

10 lipca.   Sprzątanie, czyszczenie, odkopywanie, malowanie – od rana do wieczora. Msza o 18:30: trzy małe Ukrainki śpiewały wolontariuszom piosenki.

11 lipca.   Święto barszczu. Ludzie w strojach ludowych śpiewali piosenki o barszczu, tańczyli i bawili się. Zwiedzanie uniwersytetu: nauka tkania. Muzeum: maszyny do pisania, karabiny, obrazy. Wpisy do kroniki. 20:30 – modlitwa na cmentarzu i pożegnanie.

12 lipca.    Wyjazd po śniadaniu. Zabawa dla zabicia czasu. Bajka na dobranoc. Przyjazd na wielki, piękny cmentarz we Lwowie. Spacer po rynku.

13 lipca.    Pewność, że za rok tu wrócą, bo naprawdę warto!

                                                                               

Z Natalią Tracz rozmawiała Klaudia Tracz

 

Aktualności

Kontakt

  • Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Czernicy
    ul. św. Brata Alberta A. Chmielowskiego 9
    55-003 Czernica
    NIP 896-135-77-18
    REGON 932047336
  • 71 318-06-07

    SEKRETARIAT GIMNAZJUM
    czynny od poniedziałku do piątku
    godz. 7.15 do 15.15

    GODZINY PRZYJĘĆ DYREKTORA
    wtorek 9.00 - 14.00

Galeria zdjęć