Nawigacja

WPŁYW CZYTELNICTWA NA ROZWÓJ DZIECI I MŁODZIEŻY WIECZORNICA LISTOPADOWA - 14.11.2013 R. "MOGIŁĘ PRADZIADA OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA" - WAKACJE 2013 PRELEKCJA POLICJANTA SZKOLNE RZĄDY WYCIECZKA DO DREZNA KODEKS PRZECIWKO PRZEMOCY WIZYTA W TELEWIZJI CO SIĘ DZIAŁO W NASZEJ SZKOLE W I SEMESTRZE 2012/2013 WYCIECZKA DO POLICYJNEJ IZBY DZIECKA WIECZORNICA LISTOPADOWA SMRODEK DYDAKTYCZNY SAMORZĄD UCZNIOWSKI GŁOS UCZNIÓW TYDZIEŃ BEZ PRZEMOCY DOPALACZE ZNĘCANIE SIĘ: CO SZKOŁY I RODZICE MOGĄ ZROBIĆ? „STARAJMY SIĘ BO WARTO” czyli rzecz o kulturze języka I GMINNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

o szkole

„STARAJMY SIĘ BO WARTO” czyli rzecz o kulturze języka

 

Chciałem poruszyć temat naszej kultury osobistej , tego czy zastanawiamy się zanim coś zrobimy, jak szanujemy nasz kraj, nasz język.
Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, jak szanować nasz język?
Polacy często nadużywają przekleństw . Powinniśmy zastanowić się, co nam daje ich wypowiadanie? Jak inni będą na nas spoglądać jeśli co drugie nasze słowo jest niecenzuralne? Często uzasadniamy to emocjami, nikt nie jest doskonały ale
jeśli będziemy się starać i będzie nas więcej, postaramy się wdrożyć to w nasze środowiska, to może stanie się nawykiem nieużywanie ich, tak samo jak stało się powszechne ich stosowanie u młodych ludzi.
 Możemy obejść się bez tych słów i zastąpić je innymi a naszą euforię czy zdenerwowanie wykorzystać w pożytecznej pracy. Nauczymy się więc albo chociaż starajmy szanować to, co nas łączy. Dzięki temu będziemy mogli poprawić kulturę w swoich środowiskach, a w przyszłym czasie powiemy , że pomogliśmy społeczeństwu.
Uważam, że świadczy to nie tylko o szanowaniu języka i kulturze osobistej ale także o  zachowywaniu się stosownie. Skoro jesteśmy inteligentnymi istotami to nie udawajmy niemyślących i niezastanawiających się nad swoimi czynami i słowami.  Lecz czym byłby świat jeśli nie uczylibyśmy się na błędach? Każdy z nas je popełnia więc starajmy się wykorzystać je tak aby było coraz lepiej. Starajmy się rozwijać, bo może kiedyś podziękujemy sobie za to , że nie zmarnowaliśmy czasu. Dbajmy o to o co walczyli nasi pradziadkowie i dziadkowie.
Starajmy się zarazić tym ludzi młodszych  od nas, im wcześniej zaczniemy,  tym lepiej.
Moim zdaniem problem leży w nieuświadomieniu ludziom dlaczego tak robią, co było przyczyną, i co im to daje? Udowodnienie im , że nic tym nie osiągną a jedynie będą wyglądać w oczach innych niedojrzale. Sztuką jest być opanowanym i kontrolować swoje słowa i czyny.

 

Aktualności

Kontakt

 • Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Czernicy
  ul. św. Brata Alberta A. Chmielowskiego 9
  55-003 Czernica
  NIP 896-135-77-18
  REGON 932047336
 • 71 318-06-07

  SEKRETARIAT GIMNAZJUM
  czynny od poniedziałku do piątku
  godz. 7.15 do 15.15

  GODZINY PRZYJĘĆ DYREKTORA
  wtorek 9.00 - 14.00

Galeria zdjęć