WIECZORNICA LISTOPADOWA - 14.11.2013 R.

Wieczornica listopadowa w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Czernicy

14 listopada odbyła się w czernickim gimnazjum tradycyjna wieczornica upamiętniająca rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody Święta Niepodległości na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń szkolnych. Już od lat nasi uczniowie uczestniczą w uroczystości.

Nie mogło być inaczej i w tym roku, z okazji 95 już rocznicy wyzwolenia Polski spod władzy zaborców. Młodzież skupiona w kole teatralnym pod kierunkiem pani Agnieszki Gocoł przygotowała poruszający montaż słowno – muzyczny przedstawiający sylwetki żołnierzy wyklętych, którzy poświęcili swoje życie w obronie Ojczyzny. Szczególnie wiele uwagi poświęcono osobie Inki – Danuty Siedzikówny, łączniczki V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, zamordowanej przez Urząd Bezpieczeństwa w 1946 roku. Przedstawienie postaci tej mężnej i bohaterskiej siedemnastolatki, jej siła i honor zrobiły wielkie wrażenie na widzach. Zaproszeni goście, starosta powiatu pan Andrzej Szawan, sekretarz starosty pan Paweł Wardęga, przewodniczący rady gminy pan Jarosław Jagielski, inspektor oświaty pani Maria Kozakiewicz, ks. protodiakon Grzegorz Cebulski dyrygent Chóru Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego Garnizonu Wrocław wraz z członkami chóru oraz ksiądz proboszcz Jan Pankała, a także nauczyciele, rodzice uczniów i sami uczniowie byli ogromnie poruszeni przedstawieniem. Dziewczęta i chłopcy bardzo sugestywnie przekazali bowiem zebranym dzieje walk o niepodległość i wolność Polski, olbrzymie poświęcenie bohaterów i cierpienia, jakim zostali poddani. Dla młodzieży była to okazja do odbycia pięknej lekcji historii, o której na co dzień nie mówi się w szkole i w mediach, dla dorosłych był to moment przypomnienia sobie o takich wartościach jak Ojczyzna, Honor, Bohaterstwo. Niejeden z nas miał w oczach łzy wzruszenia na dźwięk wypowiadanych przez uczniów pięknych słów o umiłowaniu swojego kraju, chęci oddania za niego życia, konieczności poświęcenia własnego szczęścia dla wyższego dobra. Niezwykle emocjonujący moment, w którym uczennica wcielająca się w rolę Inki wypowiadała słowa przysięgi wojskowej „W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten święty Krzyż, znak męki i Zbawienia. Przysięgam być wierną Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia. Prezydentowi Rzeczypospolitej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszna, a tajemnicy dochowam niezłomnie cokolwiek by mnie spotkać miało.” na wszystkich uczestnikach spotkania zrobił wstrząsające wrażenie. Świadomość tego, że Inka była zaledwie dwa – trzy lata starsza od młodych aktorów potęgowała emocje. Występ uświetnił występ męskiego chóru złożonego z uczniów gimnazjum. Chłopcy pod przewodnictwem pana Wiesława Świdra śpiewali pieśni patriotyczne. Ich debiut sceniczny wzbudził powszechny aplauz. Na zakończenie spotkania krótki koncert dali przybyli goście, członkowie Chóru Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego.

Uroczyste obchody Dnia Niepodległości to niezwykle ważny moment dla naszych uczniów, całego grona pedagogicznego i wszystkich członków całej społeczności. Podkreśliła to w swoim przemówieniu pani dyrektor Katarzyna Bieszczad, akcentując zaangażowanie wszystkich, którzy poświęcili wiele czasu i energii na przygotowanie tak pięknego spotkania.

Marta Walorska