Wycieczka do Wiednia
55 – osobowa grupa uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 1 z Czernicy pojechała na dwudniową wycieczkę do stolicy Austrii - Wiednia. Podczas wyjazdu młodzież mogła zwiedzić przepiękną rezydencję Habsburgów - Hofburg i komnaty skarbów, Muzeum Sisi, symbol Wiednia - Katedrę Szczepana, pałac Belweder z ogrodami. Młodzież podziwiała letnią rezydencję Habsburgów - zamek Schӧnbrunn, w którym zachwyt wzbudziły komnaty cesarzowej Elżbiety i Franciszka Józefa, brama Glorietta. W trakcie wyjazdu grupa zwiedziła przepiękne ogrody różane cesarzowej, Muzeum Historii Naturalnej, Parlament Austrii, charakterystyczny dom Hundertwassera. Uczestnicy wycieczki, podobnie jak Jan III Sobieski w 1683 roku, zachwycali się widokiem na Wiedeń ze wzgórza Kahlenberg. Ostatnim punktem wyjazdu było wejście na Prater – wiedeńskie wesołe miasteczko.
Wycieczkę można zaliczyć do bardzo udanych. Młodzież wzbogacona o nową wiedzę szczęśliwie i bezpiecznie wróciła do domu. Nad prawidłowym przebiegiem wycieczki czuwali opiekunowie: pani dyrektor Katarzyna Bieszczad, p. Agnieszka Gocoł, ksiądz Jan Pankała,
p. Zbigniew Kamieniak i p. Jolanta Kamieniak. Należy dodać, że uczniowie naszej szkoły w trakcie trzyletniej edukacji regularnie odwiedzają państwa niemieckojęzyczne i wyjeżdżają do Berlina, Drezna i Wiednia.
Zdjęcia w zakładce album fotograficzny
Dnia 22 maja 2014r. obydwie klasy drugie uczestniczyły w prelekcji na temat religii judaistycznej. Pani Agnieszka Ilwicka-Sheppard, doktorantka Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, która prowadziła zajęcia, opowiedziała wiele interesujących faktów o tymże wyznaniu. Uczniowie mieli możliwość spotkać się również z rzeczami czy pojęciami, z którymi mieli już wcześniej styczność np. przy okazji nauki religii. Zapoznali się także z nowymi- mieli możliwość obejrzeć litery alfabetu hebrajskiego oraz posłuchać pieśni w jidysz, języku polskich Żydów. Oprócz tego dowiedzieli się, co to jest sztelt- takim określeniem określa się osady, wsie gdzie mieszkali
Żydzi przed wojną. Największym zainteresowaniem wśród drugoklasistów cieszyły się objaśnienia .dotyczące świąt obchodzonych przez wyznawców judaizmu, których jest bardzo dużo. Dowiedzieli się, z jakiej przyczyny czy w celu upamiętnienia jakiego wydarzenia z przeszłości Izraelici odchodzą dane święta. Poznali również tradycyjne potrawy oraz obyczaje, które są praktykowane podczas nich.
Prelekcja była bardzo interesująca i z pewnością drugoklasiści wynieśli z niej wiele ciekawych informacji na temat judaizmu i jego wyznawców.
Natalia Jurczak
16.05.2014 r. uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1 z Czernicy brali udział w Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego i Języka Niemieckiego w Gimnazjum w Sobótce. W konkursie uczestniczyło 12 szkół z powiatu wrocławskiego.
Z języka angielskiego szkołę reprezentowali: Jakub Zoń, Krzysztof Obodziński i Marek Kaleta. W części z języka niemieckiego reprezentantami byli: Oliwia Radlak, Natalia Jurczak i Natalia Ziółkowska.
Część pierwsza konkursu to test pisemny, który miał wyłonić najlepszych uczniów do części drugiej – odpowiedzi ustnej.
Bardzo dobrze zaprezentowali się nasi uczniowie. Do drugiego etapu zakwalifikowali się Jakub Zoń i Krzysztof Obodziński (język angielski) i Natalia Jurczak (język niemiecki).
Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Po zaciętej rywalizacji Natalia Jurczak zajęła III miejsce.
Należy przypomnieć, że w ubiegłym roku Natalia odniosła także sukces – zdobyła II miejsce.
GRATULACJE!!!
9 maja 2014 r. w naszej szkole odbył się I Gminny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. Każda szkoła mogła wytypować pięcioosobową drużynę.
W konkursie wzięły udział: Publiczne Gimnazjum Nr 2 z Kamieńca Wrocławskiego, Publiczne Gimnazjum Nr 3 z Chrząstawy Wielkiej.
Nasze gimnazjum reprezentowało pięcioro uczniów: Oliwia Radlak, Ewa Malitowska, Natalia Jurczak, Natalia Ziółkowska oraz Wojciech Bagiński.
Więcej informacji m.in. opis przebiegu konkursu i zdjęcia w zakładce O SZKOLE
Przewodniczący Rady Rodziców Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Czernicy
prosi o pomoc w przygotowaniu świetlicy w Ratowicach
do Zabawy Andrzejkowej.
Wszystkich chętnych zapraszamy
w dniu 29.11.2013 r. o godz. 1800 do Ratowic.
28 marca 2014 roku w Publicznym Gimnazjum Nr 1 w Czernicy odbyła się debata pod tytułem "Młodzi aktywni? Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym?", która jest preludium do naszego udziału w XX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Na debacie zostały przedstawione prawa obywatelskie młodzieży. Uczniowie mogli zadawać w tej sprawie pytania zaproszonym gościom, między innymi wicestaroście Powiatu Wrocławskiego panu Waldemarowi Szczykutowiczowi i przewodniczącemu Rady Gminy Czernica panu Jarosławowi Jagielskiemu.
Podczas rozmowy poruszony został problem niskiej frekwencji wyborczej wśród młodych ludzi, zarówno w wyborach lokalnych jak i w parlamentarnych. Przedstawiony został również Parlament Europejski, który nie ma zbyt dużego poparcia wśród Polaków. Kolejnym punktem debaty było przeanalizowanie sondy przeprowadzonej wśród kilkunastu uczniach Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Czernicy.
Następnie zostały zaprezentowane różne organizacje, w których mogą działać młodzi. W tej sprawie ekspertami byli: harcmistrz Maria Rudnicka – była komendantka Dolnośląskiej Chorągwi Harcerek ZHR i pani Agnieszka Gocoł – opiekunka Szkolnego Koła Wolontariatu oraz koordynatorkę akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W niektórych momentach debata stawała się bardzo żywa.
Następnie rozpoczęły się prace w grupach. Wzięli w nich udział przedstawiciele szkół z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Chrząstawie Wielkiej, Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Czernicy oraz Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Czernicy.
Uczniowie przygotowywali plakaty zachęcające do wyborów Europarlamentarnych oraz jak młodzi mogą działać.
Udało nam się skonkretyzować wnioski: "Więcej zaufania i życzliwości w społeczeństwie".
Debatę prowadziłem wraz z Tomaszem Waligórą – uczniem kl. III a.
Wojciech Bagiński – kl. III B
Zdjęcia w albumie fotograficznym
RUSZYŁ KONKURS TESCO DLA SZKÓŁ !!
GŁOSUJCIE NA GIMNAZJUM W CZERNICY
http://www.tescodlaszkol.pl/galeria-filmow/action,get,id,447,t,pierwszaki.html
31 czerwca 2013 roku dwóch uczniów naszej szkoły tj. Bartosz Jakubiak z kl. III a oraz Czarek Wróbel z kl. III b wyjechało do Warszawy, aby uczestniczć w obradach XIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Oto krótka relacja Bartka:
"Tematem tegorocznej sesji był – „Lokalny Ekorozwój”. Uczestniczyliśmy w obradach zasiadając w ławach poselskich. Głosowaliśmy nad ustawą specjalnie stworzoną dla młodzieży. Było to dla nas wielkie przeżycie, ale myślę, że także dla szkoły. Aby pojechać do Warszawy do sejmu musieliśmy przeprowadzić debatę na temat Ekorozwoju naszej gminy oraz okolic. Razem z naszym opiekunem panią Agnieszką Gocoł przygotowaliśmy dość duży materiał jaki przedstawiliśmy przybyłym gościom. Wszystko przebiegło pomyślnie. Życzymy powodzenia może kolejnym uczniom, którzy będą chcieli także pojechać ale już na XX sesje sejmu dzieci i młodzieży. Udział w obradach był dla nas najlepszym prezentem na Dzień Dziecka".
7. maja uczniowie z klas III pod opieką pani Renaty Szablowskiej i pana Wiesława Wertyporocha wybrali się na Uniwersytet Wrocławski na wydział Chemii. Uczniowie mieli okazję przeprowadzić doświadczenia z zakresu chemii nieorganicznej z udziałem słabych kwasów i zasad. Badali plt substancji za pomocą wskaźników takich jak oranż metylowy czy fenoloftaleina; mieli okazję przeprowadzić spalanie magnezu i siarki. Wszystkie doświadczenia były wykonywane w odzieży ochronnej, pod opieką pracowników laboratorium. Każdy mógł wykonać jakieś doświadczenie np. otrzymywanie wodorotlenku miedzi (II) i żelaza (III), kwasu ortofosforowego (V) czy kwasu krzemowego. Uczniowie sporządzali w trakcie zajęć notatki zapisując obserwacje i wnioski z przeprowadzonych doświadczeń. Zajęcia były ciekawe.
Joanna Głowacka
Dnia 17 maja 2013r. reprezentanci z naszej szkoły : Natalia Nalepa, Dawid Marszałek, Joanna Głowacka (j. angielski),Natalia Jurczak, Natalia Ziółkowska i Anita Galak (j. niemiecki) wzięli udział w XI Powiatowym Konkursie Języków Obcych o Niemiecko- i Angielskojęzycznym Kontekście Kulturowym, który organizowało Gminne Gimnazjum w Sobótce. W konkursie wzięło udział 12 szkół z terenu powiatu wrocławskiego. Współzawodnictwo odbywało się w dwóch etapach: -Etap pierwszy test
-Etap drugi rozmowa ustna
Uczniowie, którzy najlepiej rozwiązali test, zakwalifikowali do rozmowy ustnej. Do etapu ustnego udało się przejść aż 5 osobom z naszej szkoły: Natalii Jurczak, Dawidowi Marszałkowi, Natalii Ziółkowskiej, Anicie Galak i Joannie Głowackiej.
Po całym dniu zmagania z językami obcymi wróciliśmy z dwoma laureatami: Dawid Marszałek (kl. IIa) zajął II miejsce z języka angielskiego, a Natalia Jurczak (kl. Ia) zajęła też II miejsce z języka niemieckiego.
Do konkursu uczestników przygotowały nauczycielki języków obcych:
Pani Anna Witkowska i Pani Jolanta Kamieniak
Gratulacje !
HARMONOGRAM EGZAMINÓW POPRAWKOWYCH
ROK SZKOLNY 2012/2013
27.08.2013r. godz. 900 MATEMATYKA
27.08.2013r. godz. 900 HISTORIA
27.08.2013r. godz. 1100 WOS
28.08.2013r. godz. 900 BIOLOGIA
28.08.2013r. godz. 1100 CHEMIA
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Sztuka, z którą każdy z nas spotyka się codziennie….
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii JASEŁKA I WSPÓLNE KOLĘDOWANIE.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Warsztaty w Myśliborzu.
Podczas drugiego tygodnia ferii, w naszej szkole odbyły się zajęcia ekonomiczne w ramach ogólnopolskiego projektu "Na własne konto", który ma na celu, przybliżenie uczniom wiejskich szkół temat ekonomii i przedsiębiorstwa. Zainteresowanych tym, co się działo(relacje, zdjęcia) zapraszamy na stronę: http://www.nawlasnekonto.pl/blog/gimnazjum-publiczne-nr-1-w-czernicy
Moduł PLAN LEKCJI 2014/2015 został zmodyfikowany