Nawigacja

  • UWAGA WAŻNE

    Dyrektor Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Czernicy informuje, że piątek 31. maja (po uroczystości bożego ciała) jest dniem wolnym od zajęć edukacyjnych.

  • FERIE Z FILMEM

    FERIE Z FILMEM

     

    FERIE Z FILMEM W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W CZERNICY

     

    5 lutego godz. 12.00 - "Punam" - zapraszamy uczniów klas IV-VI, gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych

    7 lutego godz. 14.30 - "Most nad Wadi" - zapraszamy uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych

    8 lutego godz. 14.30 - "Szermierze dla Palestyny" - zapraszamy uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych

    W sekretaiacie naszego gimnazjum można odebraż zgody do podpisania przez rodziców.

     

  • WYCIECZKA DO DREZNA

    Zbiórka w godzinach porannych w ustalonym miejscu. Wyjazd do Drezna, zwiedzanie miasta z pilotem. Zobaczymy m.in. : Pałac Zwinger z Muzeum Porcelany, Galerią Dawnych Mistrzów, Zbrojownię [Uwaga! Skarbiec dodatkowo płatny – dla chętnych], kościół Frauenkirche, Hofkirche - barokową katedrę wniesioną przez Augusta Mocnego. Zwiedzanie Muzeum Higieny. Pobyt na świątecznym jarmarku Weihnachtsmarkt powrót do domu w godzinach wieczornych ok. 2400.

     

    Świadczenia w cenie :

    • przejazd autokarem klasy LUX, o podwyższonym standardzie
    • opłaty drogowe, parkingowe
    • ubezpieczenie NNW i KL, bagaż
    • opieka pilota [nie oprowadza po wnętrzach]
    • Muzeum Higieny
    • Pałac Zwinger z Muzeum Porcelany, Galerią Dawnych Mistrzów,   Zbrojownią;
    • zwiedzanie miasta z pilotem.

    CENA: 85 PLN

    Termin wycieczki -18 grudzień 2012

  • WIZYTA W SEJMIE

     BYLIŚMY W SEJMIE

     

    Nie ma dzieci - są ludzie" do tych słów Janusza Korczaka nawiązywała XVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tak – 1 czerwca 2012 roku mogliśmy poczuć się naprawdę ważni. Wyszliśmy nie tylko poza mury naszego gimnazjum, gminy – przez jeden dzień byliśmy prawdziwymi posłami. Nie było wyborów parlamentarnych. Zanim doszło spotkania to tego ważnego spotkania  z kolegami z całej Polski musieliśmy przejść długą drogę, ponieważ oprócz nas tym roku zgłosiło się  aż 1600 kandydatów. Mieliśmy  za zadanie przeprowadzić szkolną debatę na temat demokracji w szkole i samorządności. Na podstawie oceny zgłoszonych projektów, zakwalifikowanych zostało 460 uczniów z gimnazjów i szkół średnich. Podziału mandatów dokonano proporcjonalnie do liczby uczniów w województwach. Dostaliśmy mandaty ! Pozostało nam czekać

    31 maja wyjechaliśmy rano z grupą z Wrocławia a już po południu uczestniczyliśmy w warsztatach, przygotowujących nas do obrad.

    1 czerwca - Obrady izby otworzyły marszałek Sejmu Ewa Kopacz i marszałek Sejmu Dzieci i Młodzieży Zuzanna Zapotoczna z Publicznego Gimnazjum w Świdwinie. -Nauka demokracji i samorządności jest najważniejszym zadaniem każdego obywatela (...) Chciałabym aby Wasze dzisiejsze posłowanie było nie tylko nagrodą za zaangażowanie i trud, nie tylko przygodą, ale także lekcją prawdziwej demokracji - powiedziała podczas rozpoczęcia posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży marszałek Sejmu Ewa Kopacz. - Zasiedliście dziś w ławach poselskich, wiem, że w ten sposób spełniło się jedno z Waszych marzeń. Marzenia jednak nie spełniają się same, żeby znaleźć się w tym miejscu potrzebny był wysiłek, ciężka praca i talent - dodała marszałek.

    Podczas obrad na sali plenarnej obecni byli m.in. minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas oraz rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

    - Będziecie dyskutować o szkole demokracji, czyli szkole, która przygotowuje młodych ludzi do funkcjonowania w demokratycznym społeczeństwie i pozwala uczniom i uczennicom, na określonych warunkach, współuczestniczyć w podejmowaniu decyzji ich dotyczących – mówiła nam SDiM minister Krystyna Szumilas.

    Debata na sali plenarnej okazała się równie emocjonująca jak obrady „dorosłego” Sejmu. Zgłoszonych zostało aż 30 poprawek do procedowanego projektu uchwały. Bardzo burzliwe okazały się również same głosowania. W rezultacie SDiM przyjął uchwałę, a na zakończenie posiedzenia wykonaliśmy  „meksykańską falę” w geście pojednania.  Następnie uchwała została złożona  na ręce marszałek Sejmu Ewy Kopacz.  - Mamy nadzieję, że projekt, który razem przyjęliśmy pomoże wprowadzić zmiany, które poprawią funkcjonowanie wszystkich szkół w Polsce i polskiej oświaty - mówiła marszałek SDiM Zuzanna Zapotoczna. Podjęta przez nas uchwała z zostanie przekazana minister edukacji narodowej. - Chciałabym, aby ten dzień nie pozostał bez echa, czyli będziemy pewnie nad tym dokumentem jako dorośli, bądź to w komisji, bądź to na posiedzeniu Sejmu dyskutować. Wasza dzisiejsza praca nie pójdzie na marne - zapewniła nas marszałek Kopacz.

    Na koniec zachęcamy wszystkich młodszych kolegów – Macie dużo do powiedzenia i zrobienia w szkole i waszym środowisku. Tak się zaczyna! Starajcie się w przyszłości o mandat posła SDiM.

    Martyna Buraczek i Kacper Warda - posłowie XVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

    Zdjęcia w albumie fotograficznym

  • ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

    APEL

    W naszej szkole ostatnimi czasy nie brakuje emocji. Niedawno tj. 16.05.2012 r. odbył się spóźniony apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel przygotowały klasy III. Postawiły one sobie za cel nie zanudzić, lecz zaciekawić widza. Mogliśmy ujrzeć krótką scenkę na temat:  „jak to było", gdy obradował sejm. Mam nadzieję, że w każdym z nas na nowo odrodził się patriotyzm.

    Każdy z nas powinien wiedzieć , że:

    Konstytucja była podpisana 3 maja 1791 roku i regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Właśnie 3 maja 1791 roku, w czasie obrad Sejmu Wielkiego po raz pierwszy na kontynencie europejskim uchwalono konstytucję.

    Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie, zawiera spis praw i obowiązków obywateli, mówi o tym kto sprawuje rządy, określa ustrój państwa.

    Pierwsza była konstytucja amerykańska z 1787 roku, a kilka miesięcy po polskiej uchwalono konstytucję francuską. Osobami, które miały bezpośredni wpływ na przygotowanie tekstu ustawy zasadniczej byli: Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki oraz ostatni król naszej ojczyzny  Stanisław August Poniatowski.

    Niestety nie wystarczyło mu odwagi i w 1792 roku przystąpił do konfederacji targowickiej i odwołał swoją akceptację zawartych w niej zasad.

     

    Zdjęcia z apelu w albumie fotograficznym

     

  • X Powiatowy Konkurs Języków Obcych

              

        14 uczniów naszego gimnazjum  wzięło udział  w X Powiatowym Konkursie Języków Obcych w  angielsko- i niemieckojęzycznym  kontekście kulturowym.

       Organizatorem konkursu było Gimnazjum Gminne w Sobótce im. Piotra Włostowica. Do  etapu powiatowego zgłosiło się 10 szkół. Etap powiatowy składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, gdyż sam dyrektor szkoły witając uczestników podkreślił  wyjątkowo dużą liczbę uczestników konkursu. Do części pisemnej przystąpiło 124 uczniów, po której wyłoniono po trzech uczniów z najlepszymi wynikami, w kategorii klas I, II i III.

         Najlepsi przystąpili do drugiego etapu konkursu. Wśród  finalistów, którzy przeszli do części ustnej znaleźli się: Dawid Marszałek, Natalia Ziółkowska, Dawid Świrsz, Kacper Warda - z języka angielskiego. Natomiast z języka niemieckiego do części ustnej zakwalifikował się  z najlepszym wynikiem Mateusz Manuszewski. Nasi uczniowie popisali się swoją wiedzą, poprawnością językową, bogatym zasobem słownictwa i  odnieśli  ogromny sukces.

        Kacper Warda  wygrał w kategorii klas III z języka angielskiego, a Mateusz Manuszewski w kategorii klas III z języka niemieckiego.

           Po doskonałym wyniku Mateusza Manuszewskiego w Zdolnym Ślązaku kolejny raz uczniowie nasi udowodnili,  że „języki obce nie są im obce’’.

          Należy także nadmienić, że byliśmy jedynym gimnazjum z terenu naszej gminy, które wzięło udział w tym cieszącym się dużym zainteresowaniem konkursie.

  • Egzamin gimnazjalny:

    EGZAMIN GIMNAZJALNY

     

    Egzamin klas III odbył się w dniach 24, 25 i 26 kwietnia 2012 Dnia 24 kwietnia nasi koledzy pisali egzamin humanistyczny z zakresu  wiedzy historycznej  i języka  polskiego. Dnia 25 kwietnia trzecioklasiści zmierzyli się z wiadomościami z przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, geografia, fizyka), a następnie zdawali cześć matematyczną.

    Nazajutrz 26 kwietnia najstarszy rocznik w szkole pisał egzamin językowy na poziomie podstawowym i rozszerzonym. W naszej szkole były to języki: angielski i niemiecki.
    Obowiązek pisania części rozszerzonej dotyczy tych uczniów, którzy uczyli się tego samego języka w szkole podstawowej. Większość uczniów pisała język angielski, jedynym uczniem , który wybrał język  niemiecki był jak już pewnie się domyślacie Mateusz Manuszewski.

    Wywiad:

    Teraz kiedy emocje związane z ta "mała maturą" już opadły może spojrzeć na to innym okiem.

    Dlatego właśnie poprosiłem o wywiad jednego z trzecioklasistów Kacpra Wardę.

    Maciej Ziobro: Witaj

    Kacper Warda: Witam

    M: Nie chcę, żeby ten wywiad zajął Ci dużo czasu, dlatego przejdę od razu do rzeczy. Jak poradziłeś sobie z egzaminami? Czy według Ciebie były trudne? Czy coś Cię w nich zaskoczyło?

    K: Uważam, że nie najgorzej poradziłem sobie z egzaminami gimnazjalnymi, ale jak to mówią: „nie mów hop póki nie przeskoczysz”. Najtrudniejszy był według mnie egzamin przyrodniczy, ponieważ niektóre pytania były sformułowane podchwytliwie, a na inne po prostu nie znałem odpowiedzi. Pozostałe egzaminy były dosyć łatwe. Język polski nie sprawił mi problemu, ponieważ dzień wcześniej przerobiliśmy "Zemstę" Aleksandra Fredry, która pojawiła się na teście. Matematyka o dziwo również mnie nie zaskoczyła, podobnie jak i historia oraz język obcy.

    No ale wyniki poznamy dopiero w czerwcu.

    M: Dziękuje Ci bardzo serdecznie za wywiad. Sądzę , że uświadomiłeś każdemu z nas, że do końca należy się przygotowywać bo jak widzimy może nam się to przydać.

    K: Również dziękuje. Cała przyjemność po mojej stronie.

    Maciek Ziobro

    Zdjęcia z egzaminu w albumie fotograficznym

     

  • Brawo Mateusz!!!

     

         No i mamy sukces. Po udanych zmaganiach Mateusza z koalicją ,,dolnośląskich NIEMCÓW" (przypomnę miejsce w pierwszej piętnastce) w ogólnopolskim konkursie Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego, przyszedł czas na jeszcze większe osiągnięcie.

        Mateusz jest w ścisłym gronie finalistów zDolnego Ślązaka. Z tego miejsca jest już tylko krok do zwycięstwa. 

         Po piekielnie trudnym teście pisemnym (myślę, że niejeden Niemiec miałby kłopoty) Mateusz przeszedł do ostatniego już etapu – rozmowy.

        Przygotowująca go p. Jolanta Kamieniak twierdzi, że Mateusz lepiej mówi niż pisze, a pisze świetnie, więc jesteśmy przekonani, że kolejny sukces jest pewny.

     

    Mateusz jest dużo, ale to nie wszystko.


     

  • GMINNY TURNIEJ POŻARNICZY

    20.02.2012

    "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"

           We wtorek 28 lutego 2012 r. w Publicznym Gimnazjum nr1 w Czernicy odbyła się kolejna edycja konkursu ,,MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM". W imprezie tej tradycyjnie już wzięła udział młodzież ze wszystkich szkół mieszczących się na terenie gminy Czernica. Jest  on niezwykle ważny, gdyż uczy młodzież zachowania w niezwykle trudnych, zdarzających się w  życiu codziennym sytuacjach.   

          W konkursie tym nasze Gimnazjum  ma spore osiągnięcia, gdyż wielokrotnie nasi reprezentanci zajmowali czołowe miejsca, nawet na szczeblu województwa dolnośląskiego (ostatnio – Wojtek Żedzik).

          Najpierw, p. Dyrektor Katarzyna Bieszczad   powitała  uczestników turnieju i życzyła każdemu bez wyjątku powodzenia. Później młodzież rozpoczęła zmagania. Na szczeblu gimnazjów zdecydowanie dominowali nasi przedstawiciele. Wyniki mówią same za siebie :

    I m – Klaudia Kapiciak

    II m – Arkadiusz Wróbel

    III m – Anita Galak

    Jest to także sukces p. Franciszka Skrętkowicza, który przygotowywał naszych zwycięzców.

         Tak zdecydowana dominacja bardzo dobrze wróży przed kolejnym etapem, już powiatowym, gdyż reprezentanci naszej Gminy zawsze należą do czołówki. Konkurs zakończyła najprzyjemniejsza, chyba, chwila czyli wręczenie nagród. Na zakończenie należy dodać, że staraniem p. Dyrektor każdy z uczestników otrzymał słodki poczęstunek.

    Do zobaczenia za rok na kolejnej edycji konkursu.  

  • WYCIECZKA DO BERLINA

    24.02.2012

    Dyrektor Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Czernicy informuje, że w miesiącu Czerwcu'2012 organizowana będzie szkolna wycieczka do Berlina.

    Wszyscy chętni proszeni są o zgłoszenie do p. Jolanty Kamieniak

    Poniżej ulotka opisująca plan wycieczki.

    Berlin_pani_Jolanta_Kamieniak.doc

  • WSPÓŁPRACA Z LOK OŁAWA

    Współpraca z LOK

    6 lutego 2012 r. w  Publicznym Gimnazjum nr 1 w Czernicy odbyła się pierwsza cześć szkolenia dla osób prowadzących strzelanie oraz udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie to odbyło się z inicjatywy p. Franciszka Skrętkowicza, który zajmuje się popularyzacją sportu strzeleckiego na terenie gminy Czernica. W zajęciach brało udział ponad 40 osób z terenu kilku dolnośląskich powiatów, oczywiście także nauczyciele szkół czernickich.

    Kursanci, dzięki uprzejmości dyrektora gimnazjum, p. Katarzyny Bieszczad, która zadbała o ,,słodkie co nieco” w świetnych humorach chłonęli wiedzę potrzebna do organizacji zawodów strzeleckich.    

    Dzięki ścisłej współpracy z oławskim LOK nasi uczniowie uczestniczą w lidze powiatowej w strzelaniu, w której to odnoszą spore sukcesy drużynowe i indywidualne. Możliwe także było rozegranie zawodów gminnych na boisku w Czernicy dla młodzieży gimnazjalnej gminy Czernica.

     

  • „CZYM ŻYJE SZKOŁA”

    Dnia 22.11.2011 r. klasy III pojechały do opery na spektakl „Legendy  o pannie Maryi”. Wizyta w operze była niezwykłym przeżyciem, które pomimo braku zwrotów akcji potrafiło zaciekawić.

    Spektakl ukazywał legendy o Marii więc w skrócie wiele historii,  w których Maryja pomagała głównemu bohaterowi. Historie traktowały  o bohaterach dynamicznych. Jeśli kogoś z Was interesują tego typu klimaty, cudowne chóry i wyśpiewywane dialogi, to serdecznie polecam. 

    Dnia 08.12.2011 r. klasa II odwiedziła kino będąc na seansie filmu   pt. „Wyścig z czasem”.  Po relacji mojego kolegi sam zaciekawiłem się tym filmem a po obejrzeniu w internecie kilku zwiastunów muszę przyznać, że  jestem pod wrażeniem. Fabuła dzieje się w przyszłości, w której  świat boryka się z problemem przeludnienia. Chcący rozwiązać ten problem  naukowcy stworzyli walutę czasową zastępującą pieniądze, którą wszyscy  na świecie muszą płacić w codziennym życiu za swoje przetrwanie. Głównemu bohaterowi, Willowi,  w którego wciela się Justin Timberlake, przydarza się dziwna historia : dzięki swojemu poczuciu misji ratuje on miliardera, w zamian  natomiast we śnie otrzymuje  100 lat  życia. Władze zwiększają ceny, ofiarą pada matka  filmowego Willa Salesa . Will czuje , że musi coś z tym zrobić, wyjeżdża  z miasta i stara się… No właśnie, co zrobi Will ?! Zapraszam  do obejrzenia i gorąco polecam! 

    Dnia 07-09.12.2011 r. nasze III klasy pisały testy z przedmiotów humanistycznych. Pierwszego dnia podjęli próbę z wos-u,  historii i języka polskiego. Niektórzy zostali zaskoczeni: co jak co ale rozprawka z” Dziadów „jest nie lada wyzwaniem. Drugiego dnia możemy spokojnie rzec, że test był trochę niesprawiedliwy - niestety z części przyrodniczej trafiły się tematy, których III klasy nie przerabiały. Trzeciego dnia jednak szczęście dopisało: po egzaminach z języka angielskiego uczniowie wychodzili zadowoleni choć troszkę rozespani.

     

                         MACIEK ZIOBRO IIIb

  • PUNKTOWY SYSTEM OCENIANIA

    WAŻNE!!!

    OD POCZĄTKU LISTOPADA W NASZEJ SZKOLE WCHODZI W ŻYCIE  PUNKTOWY SYSTEM OCENIANIA!!!

    Ze szczegółami będzie można się zapoznać klikając na DOKUMENTY SZKOŁY

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Czernicy
    ul. św. Brata Alberta A. Chmielowskiego 9
    55-003 Czernica
    NIP 896-135-77-18
    REGON 932047336
  • 71 318-06-07

    SEKRETARIAT GIMNAZJUM
    czynny od poniedziałku do piątku
    godz. 7.15 do 15.15

    GODZINY PRZYJĘĆ DYREKTORA
    wtorek 9.00 - 14.00

Galeria zdjęć