06.03.2015 r. odbył się w naszym gimnazjum etap szkolny Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. Organizatorem konkursu jest Gimnazjum w Żórawinie.
Do drugiego etapu zakwalifikowała się uczennica kl. 3 Natalia Jurczak i będzie reprezentowała naszą szkołę w Żórawinie 29.05.2015 r.
Natomiast 12.03.2015 r. odbył się w naszym gimnazjum etap szkolny XIII Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego w Niemieckojęzycznym Kontekście Kulturowym. Konkurs jest organizowany w trzech kategoriach: klas I, II i III.
Najlepsze wyniki osiągnęli i tym samym zakwalifikowali się do drugiego etapu: kl.1 - Sandra Gudajczyk, kl.2 - Oliwia Radlak, kl. 3 - Natalia Jurczak. Etap powiatowy odbędzie się 15.05.2015 r. w Sobótce
POWODZENIA !!!
Przypominamy, że jeszcze do końca marca trwa konkurs: książkowy sleeveface
Nasi uczniowie w Gminnej Bibliotece w Czernicy
Sleeveface w bibliotece? To możliwe
W ramach współpracy z Gminną Biblioteką w Czernicy uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum w Czernicy wzięli udział w Programie Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek ” Priorytet 2 - „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych”. Panie bibliotekarki jak zwykle zaskoczyły nas wszystkich swoimi niesamowitymi pomysłami. Tym razem pokazały nam SLEEVEFACE. Od razu zapytacie, co to takiego? To rodzaj kolażu zdjęcia, na których człowiek dopasowuje do siebie okładki książki lub płyty tak aby te okładki zasłaniały tę część człowieka, która jest umieszczona na takiej okładce. I ja i uczniowie tylko teoretycznie wiedzieliśmy, o co chodzi.
Na miejscu, w bibliotece panie bibliotekarki na początku zajęć, w jakich uczestniczyliśmy 9 i 16 stycznia 2015r. – to były dwa niezapomniane dla nas piątki! – pokazały na zdjęcia, które same już zrobiły. W tamtej chwili zrozumieliśmy, jaka to frajda ten SLEEVEFACE. Najpierw podzieliliśmy obecnych uczniów na grupy. W każdej była osoba z aparatem fotograficznym (dla uczniów naszego gimnazjum to nic nowego, ponieważ lekcje fotografii odbywają się od czterech lat), osoba fotografowana oraz osoba trzymająca książkę. No i wtedy się zaczęło! Uczniowie skoczyli miedzy regały z książkami i zaczęli z zapałem buszować miedzy nimi. Najpierw zaczęli wybierać książki, okładki których nadawałyby się do wykonania tego rodzaju kolażu, a po krótkim czasie można było usłyszeć tytuły książek, które wymieniali uczniowie, a które chętnie przeczytaliby. Wybrane książki wędrowały z rąk do rąk – wszak każdy miał zrobić zdjęcie, więc grupy uczniów wybierały kilka książek i rotacyjnie w grupie uczniowie wykonywali zdjęcia i byli fotografowani z okładką książki. Nasi uczniowie byli zaskoczeni bogactwem księgozbioru biblioteki, no może nie wszyscy – bo ci uczniowie, którzy regularnie korzystają z biblioteki, zapewne wiedzą, co można znaleźć na licznych półkach, uginających się pod słowem drukowanym. Ich ulubione tytuły, książki po które chcieliby sięgnąć – leżały tu na półkach, były na wyciągnięcie ręki – tylko pożyczyć i przeczytać.
Niezdecydowanym pomagały Panie bibliotekarki. Uczniowie fotografowali swoje koleżanki i kolegów między stelażami z mnóstwem książek. Zdjęcia przedstawiają osoby fotografowane z zasłoniętą przez okładkę książki lub płyty częścią ciała. W efekcie otrzymaliśmy złudzenie prezentujące twórcze (a czasami zabawne) połączenie sylwetki ludzkiej i postaci z okładki książkowej. Świat rzeczywisty, zewnętrzny przenika się z fikcją literacką. Robiąc odpowiednie zdjęcie, sprawiamy, że pasują do siebie. A ileż było przy tym radości i śmiechu… Wszyscy przekonaliśmy się, że zajęcia w bibliotece wcale nie muszą być nudne, że w bibliotece można dobrze bawić się, robiąc coś kreatywnego.
Ja sam, stary mól książkowy, muszę przyznać z głębi serca, że tym razem pokazując nam inne oblicze biblioteki, mnie te nasze Panie bibliotekarki bardzo mile i pozytywnie zaskoczyły.
Wiesław Wertyporoch
ZDJĘCIA W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM
Dnia 12 grudnia 2014 r. w Sobótce odbył się powiatowy konkurs "Czy znasz historię ?". Nasi gimnazjaliści Natalia Jurczak, Mateusz Bajorek i Jakub Zoń godnie reprezentowali szkołę. Uczennica Natalia Jurczak zajęła II miejsce.
W konkursie wzięło udział 27 gimnazjalistów z 9 gimnazjów naszego powiatu. Zakres materiału obejmował historię Polski od powstania państwa Polskiego do czasów współczesnych. Konkurs był na wysokim poziomie. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Serdecznie gratuluję !
Aneta Kijanka
Dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 w Czernicy informuje, że w dniu zebrań z Rodzicami tj. 11 grudnia 2014 r, odbędzie się CHARYTATYWNY Kiermasz ozdób świątecznych, wykonanych przez uczniów i wychowawców. Dochód przeznaczony zostanie na zakup paczek świątecznych dla najbardziej potrzebujących rodzin uczniów naszej szkoły. Prosimy o hojne wsparcie naszej inicjatywy
Dyrektor Publicznego Gimnazjum 1 nr w Czernicy informuje, że dni 22, 23, 24, 29, 30, 31 grudnia 2014 r. oraz 2 i 5 stycznia 2015 r. są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych. W tych dniach dla chętnych uczniów zapewniona jest opieka w formie zajęć świetlicowych. W dniach tych nie zapewniamy dojazdu autobusem szkolnym oraz obiadów w stołówce szkolnej. Uczniów, którzy będą brali udział w w.w. zajęciach prosimy zgłaszać do dnia 16 grudnia 2014 r. u wychowawców klas.
Dyrektor Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Czernicy informuje,
że w dniu 13.11.2014 r. o godz. 17.00
odbędzie się Wieczornica listopadowa z okazji
Rocznicy Odzyskania Niepodległości
upamiętniająca "25-lecie wolności w Polsce".
Po zakończeniu wieczornicy
odbędą się zebrania z rodzicami uczniów klas I - III.
Czernickie Camp Nou
W dniu 31 października 2014 r. odbyło się otwarcie boiska wielofunkcyjnego powstałego przy Publicznym Gimnazjum Nr 1 w Czernicy. W uroczystości wzięli udział: przewodniczący Rady Gminy Czernica – Jarosław Jagielski, Główny Specjalista ds. Oświaty - Maria Kozakiewicz, Przewodnicząca Komisji Oświaty – Maria Marcinów -Maciejczyk, Piotr Golus, który sprawował nadzór budowlany nad inwestycją, radni: p. Anna Andrusyn, p. Magdalena Brandys, p. Wiesława Szandała, dyrektorzy szkół: p. Małgorzata Skoczylas i p. Małgorzata Kwaśna, grono pedagogiczne, uczniowie, rodzice. Przybyłych gości powitała Dyrektor Gimnazjum Katarzyna Bieszczad, po czym nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi oraz poświęcenie nowego obiektu. Boisko poświęcił ksiądz proboszcz Jan Pankała.
Obiekt ten będzie służył nie tylko uczniom gimnazjum, ale także młodym sportowcom szkoły podstawowej, a przyszłości wszystkim mieszkańcom Czernicy. Boisko jest przystosowane do gry w piłkę nożną, ręczną, siatkową i koszykówkę nic więc dziwnego, że tuż po uroczystości odbył się pierwszy mecz, który poprzedziła seria rzutów karnych w wykonaniu p. Jarosława Jagielskiego i księdza Jana Pankały. Panowie stanęli na wysokości zadania i zgodnie pokonali bramkarza.
Należy dodać, że jest to już druga poważna inwestycja (po termomodernizacji), która w sposób znaczący wzbogaciła i upiększyła szkołę w Czernicy.
Zbigniew Kamieniak
ZDJĘCIA W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM !
17 października w naszym gimnazjum gościliśmy parę wrocławskich policjantów. Każda klasa wzięła udział w prelekcji przez nich przygotowanej, która nosiła tytuł „Odpowiedzialność prawna nieletnich”. Miała ona pokazać nam jakie konsekwencje niesie ze sobą łamanie prawa wśród młodzieży.
Od trzynastego roku życia sami odpowiadamy za swoje czyny. Bierzemy pełną odpowiedzialność za wykroczenia, których się dopuścimy. Właśnie dlatego mieliśmy zaszczyt brać udział w tejże prelekcji. Jej celem było uświadomienie nas o zasadach postępowania w przypadku złamania prawa, którego dopuści się nieletni. Dowiedzieliśmy się, za co możemy być skazani i jakie czynności podejmuje policja, a później sąd w poszczególnych przypadkach. Przemiła pani policjant szczegółowo opisała nam jak wygląda postępowanie z nieletnimi, którzy złamią prawo oraz jak wygląda ich życie w specjalnych ośrodkach, w których mogą zostać umieszczeni. Goście poruszyli także kwestię demoralizacji. Wyjaśnili kiedy ona występuje, kiedy jest się demoralizowanym, a kiedy to my dopuszczamy się tego czynu. Policjanci dali nam także wiele wskazówek dotyczących bezpiecznego życia zgodnie z prawem jakie nas wszystkich obowiązuje.
Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach. Dzisiejszej młodzieży bardzo przydają się takie spotkania i pomagają nam walczyć z przestępczością. Każdy gimnazjalista z ochotą weźmie czynny udział w takich prelekcjach, które mam nadzieję będą organizowane jak najczęściej.
Magdalena Miniach-uczennica klasy 2a
ZDJĘCIA W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM
W tym roku szkolnym rozpoczął się w naszej szkole kolejny sezon na "przygody z chemią". Uczniowie naszego gimnazjum rozpoczęli cykl zajęć w laboratorium chemicznym na Uniwersytecie Wrocławskim na Wydziale Chemii.
8 października 2014 roku trzecioklasiści z p. Renatą Szablowską- Kozieł, p. Wiesławem Wertyporochem wykonywali doświadczenia strącania osadów trudno rozpuszczalnych soli, otrzymywali sole różnymi metodami oraz ćwiczyli umiejętność zapisywania równań reakcji chemicznych cząsteczkowo i jonowo. Na koniec zajęć każdy uczeń sporządził "ogród chemiczny". Piękny, kolorowy i każdy inny "ogród chemicznym" uczniowie zabrali ze sobą do domu. Młodzi laboranci pracowali bardzo solidnie i z ogromnym zaangażowaniem. Praca w laboratorium nie jest już dla nich obca, ponieważ wielokrotnie wyjeżdżali na takie zajęcia. Wiadomości i umiejętności nabyte podczas tych zajęć pomogą uczniom w przygotowaniach do egzaminu gimnazjalnego z chemii oraz w późniejszej nauce w liceum.
Kolejne "przygody z chemią" zaplanowaliśmy na listopad i grudzień, gdzie będziemy badać właściwości węglowodorów, sporządzać roztwory o określonym stężeniu i badać rozpuszczalność.
Magda Kozieł kl. III B
ZDJĘCIA W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM
Tenisowa, złota jesień gimnazjalistów z Czernicy
Początek października tradycyjnie stoi pod znakiem tenisa stołowego. Już po raz czwarty, w Gajkowie odbyły się Otwarte Mistrzostwa Gminy Czernica w tenisie stołowym. Po raz też czwarty wzięła w nim udział reprezentacja Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Czernicy. Również i tym razem nie obyło się bez sukcesów. Faworyt turnieju, Jakub Zoń, nie zawiódł i po pasjonującej walce zdobył złoty medal i tytuł Mistrza Gminy Czernica. Doskonale spisał się także Mateusz Klucznik, który zajął trzecie miejsce. Nieco gorzej poszło Magdzie Miniach, ale start w niedzielnym finale i czwarte miejsce także jest sporym osiągnięciem. Sukcesy cieszą tym bardziej, że Kuba i Magda będą mogli walczyć o medale również w przyszłym roku.
JAKUB ZOŃ – MISTRZ GMINY CZERNICA
MATEUSZ KLUCZNIK – III MIEJSCE
MAGDALENA MINIACH – IV MIEJSCE
KOLEJNY SUKCES MICHAŁA
2 października uczniowie z Gimnazjum w Czernicy wzięli udział w zawodach rangi wojewódzkiej, które przeznaczone są dla sportowców bardzo wszechstronnych. Dwubój nowoczesny polega na przebiegnięciu tysiąca metrów, a następnie przepłynięcia 100. Tego zadania podjęli się Michał Raszczuk i Andrzej Kogut.
Start zakończył się olbrzymim sukcesem Michała, który po dwóch konkurencjach zajął doskonałe II miejsce na Dolnym Śląsku. SERDECZNA GRATULACJE !
Należy przypomnieć, że Michał trenuje pływanie w ,,MANCIE’’ Jelcz-Laskowice i osiąga sukcesy w zawodach rangi Mistrzostw Polski.
SPORT I ZABAWA NAUKĄ ZDROWEGO STYLU ŻYCIA
27 września 2014 r. młodzież Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Czernicy już po raz ósmy wzięła udział w imprezie rekreacyjnej „Bieg po zdrowie – Trzymaj formę” organizowanej przez wrocławski Sanepid. Miała ona na celu promocję zdrowego stylu życia i ,,oderwanie’’ młodzieży od komputerów i telewizji. Oprócz biegu na 1000m uczestnicy mieli do wyboru udział w wielu zabawowo- rekreacyjnych konkurencjach. W jednej z nich, przeciągani liny, „czerniccy gladiatorzy” zdobyli II miejsce i srebrny medal. Sebastian Wrona, Kuba Rzepecki i Andrzej Kogut dzielnie walczyli nie tylko z przeciwnikami, ale również ze śliskim podłożem (błot, błoto i jeszcze raz błoto).
Oprócz srebrnego medalu zdobytego w przeciąganiu liny, Andrzej Kogut zajął II miejsce biegu, w kategorii open. Brawo Andrzej, bo był to rzeczywiście morderczy start.
Nie medale jednak były najważniejsze. 16 – to osobowa reprezentacja gimnazjum spędziła czas na wspaniałej zabawie na świeżym powietrzu, podziwiając występy grup tanecznych (w jednej z nich tańczyła uczennica naszego gimnazjum – Iza Widła).
Wszystko jednak się kiedyś kończy, więc choć zmęczeni, ale zadowoleni wszyscy uczestnicy wracali do domu.
Do zobaczenia za rok !
Zdjęcia w zakładce - ALBUM FOTOGRAFICZNY
„Pamięć nie umiera”
Zbiórka ZNICZY w ramach Akcji
„Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”
Znicze zapłoną na kresowych cmentarzach we Lwowie, Żytomierzu, Brzeżanach, Podhajcach, na Podolu i Wołyniu i wielu innych. W ten sposób włączamy się w kolejną edycję telewizyjnej akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA.
Znicze (białe i czerwone) proszę składać do 25.10.2014 r. w bibliotece szkolnej.
„Turysto! Szanuj Środowisko!”
Pod takim hasłem przebiegła tegoroczna akcja
Sprzątania świata – Polska.
Zaczęła się już w kwietniu a kulminacja nastąpiła, jak zwykle, jesienią w trzeci weekend września.
DZIĘKUJEMY UCZNIOM KLASY IA ZA PRZYŁĄCZENIE SIĘ DO AKCJI.
Podzielmy się książkami, z których wyrośliśmy…
Biblioteka szkolna
zaprasza wszystkich czytelników
naszej biblioteki do włączenia się do akcji
"Książka dla biblioteki"
Jeżeli masz ciekawą, przeczytaną i niepotrzebną książkę
lub czasopisma w dobrym stanie "technicznym"
to koniecznie podaruj je bibliotece.
Zrobisz tym radość nam i naszym czytelnikom.
Czytana książka żyje dalej!!!
REGULAMIN AKCJI
„Trylogia to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw” – przekonywał prezydent RP Bronisław Komorowski, zapraszając Polaków do udziału w Narodowym Czytaniu.
6 września 2014 roku w wielu miejscowościach w całej Polsce czytano powieści Henryka Sienkiewicza. Także my odpowiedzieliśmy na zaproszenie prezydenta i w budynku Publicznego Gimnazjum nr 1 w Czernicy spotkaliśmy się, aby wspólnie przeżywać losy Kmicica, Oleńki, Zagłoby i Małego Rycerza.
Wybraliśmy „Potop”, uczniowie i zaproszeni goście zmierzyli się z sienkiewiczowskim utworem, a spotkanie prowadził niezrównany w roli narratora pan Zbigniew Kamieniak , który swoją gawędą wprowadził wszystkich słuchaczy w nieco nostalgiczny nastrój, przeniesiony z powieści Sienkiewicza. Porywająca narracja, po mistrzowsku odczytane dzieje bohaterów, wspaniałe dekoracje przygotowane przez pana Jakuba Stańdę, to wszystko sprawiło, że chyba wszyscy chcemy kolejny raz wrócić do utworów Sienkiewicza.
Organizatorami wydarzenia były Gminna Biblioteka Publiczna i nasze gimnazjum, a swoją obecnością uświetnili je goście, Członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego pan Włodzimierz Chlebosz, panie z grupy Poloneska, przedstawiciele władz gminnych, dyrektorzy szkół z naszej gminy, uczniowie i nauczyciele.
Narodowe Czytanie to impreza, która warta jest kontynuowania. Jak powiedziała gospodyni spotkania, pani dyrektor Katarzyna Bieszczad, dzięki takim akcjom integrujemy naszą małą społeczność, wspólnie możemy przeżywać ważne dla nas wydarzenia. Dlatego mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się kolejny raz na Narodowym Czytaniu.
Marta Walorska
DYREKTOR
PUBLICZNEGO GIMNAZJUM NR 1 W CZERNICY
informuje, że rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się w dniu
1 WRZEŚNIA 2014 r.:
Godz. 8:00 – Msza św.
Godz. 9:00 – Uroczysta inauguracja roku szkolnego – hol 2 piętro