Nawigacja

  • Życzenia Wielkanoc 2016

    Życzenia Wielkanoc 2016

  • XIV Powiatowy Konkurs Poezji Niemieckojęzycznej w Oławie

    XIV Powiatowy Konkurs Poezji Niemieckojęzycznej w Oławie

    22 marca 2016 r. Magdalena Wójcik z klasy 3B i Szymon Drzazga z klasy 3A uczestniczyli w XIV Powiatowym Konkursie Poezji Niemieckojęzycznej, który zorganizowany był w Państwowej Szkole Muzycznej w Oławie.

    35 uczestników rywalizowało w dwóch kategoriach – wiersz i piosenka. Magdalena Wójcik zaprezentowała bardzo ambitny wiersz J.W. von Goethe „Erlkőnig”, Szymon natomiast zaśpiewał fragment Mackie Messer Hildegard Knef z „Opery za trzy grosze”. Interpretacja Szymona stała na bardzo wysokim poziomie i zapewniła mu zwycięstwo w Konkursie Poezji Niemieckojęzycznej.

                                                                                                                                                                              Serdeczne Gratulacje

                         

              

  • Konkurs Wiedzy O Państwach Niemieckojęzycznych-etap szkolny

    Konkurs Wiedzy  O Państwach Niemieckojęzycznych-etap szkolny

    4 marca 2016 r. odbył się w naszym gimnazjum etap szkolny Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych organizowany przez Gimnazjum w Żórawinie.

    Wzięło  w nim udział 12 uczniów z klas 1, 2 i 3. Uczestnicy  rozwiązywali test zamknięty składający się z  30  pytań. Zakres wiedzy był bardzo szeroki. Można się było popisać wiedzą o literaturze, historii, geografii, sporcie. Najlepszy wynik osiągnęli – Jakub Zoń z klasy 3A i Oliwia Radlak z klasy 3B, która będzie reprezentować Gimnazjum w Czernicy na Powiatowym Konkursie Wiedzy o Państwach Niemieckojęzycznych w Żórawinie 20 maja 2016 r.

     

                                                                                                 

                                                                                                       Powodzenia!

  • AKCJA CHARYTATYWNA

    Dyrektor,  Grono Pedagogiczne i Samorząd Uczniowski Publicznego Gimnazjum nr 1 w Czernicy zapraszają do udziału w akcji charytatywnej, będącej kontynuacją świątecznej Szlachetnej Paczki. Chcemy ponownie sprawić radość Rodzinie poprzez podarowanie tego, co najbardziej potrzebne np.: żywność długoterminowa, środki czystości, słodycze dla dzieci.

  • Gminny Konkurs Recytatorski w Gimnazjum w Kamieńcu Wr.

    Gminny Konkurs Recytatorski w Gimnazjum w Kamieńcu Wr.

         W dniu 9. marca w Gimnazjum z Kamieńcu Wrocławskim reprezentacja naszej szkoły, biorąca udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim, znalazła się w gronie nagrodzonych i zakwalifikowała do etapu powiatowego w Siechnicach. Są to Aarushi Chorausia interpretacją wiersza Zbigniewa Herbarta "Pan Cogito a perła" oraz Szymon Drzazga śpiewający tekst Agnieszki Osieckiej z filmu "Prawo i pięść" pt. "Nim wstanie dzień".

           Gratulujemy laureatom i trzymamy kciuki już za tydzień!

    H.T.

                     

                    

  • Konkursy literackie "Mój świat, moja poezja" i "W kręgu fantasy"

    Konkursy literackie "Mój świat, moja poezja"  i "W kręgu fantasy"

             Bieżący rok obfituje w sukcesy naszych humanistów. Dobrą passę rozpoczął uczeń klasy III A Jakub Zoń, który wierszem pt. "Drzwi" zdobył I miejsce w konkursie "Mój świat, moja poezja" organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Świętej Katarzynie.

          9. marca 2016. został rozstrzygnięty konkurs "W kręgu fantasy" organizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu. Wysłaliśmy dwie prace: Ewy Malitowskiej i Agnieszki Wilkowskiej, które wygrały w etapie szkolnym. W finale konkursu znalazła się praca literacka pt. "Pasja". Agnieszka Wilkowska, zaproszona na finał, jak wielu innych uczestników,  do końca nie wiedziała, że jest laureatką I miejsca. Oprócz tego były tylko trzy wyróżnienia. Opowiadanie naszej uczennicy zostało bardzo wysoko ocenione. Zauważono wybitne umiejętności, dojrzałość i wielką wrażliwość młodej twórczyni. Fragmenty przeczytano podczas uroczystości rozdania nagród. Gratulujemy Agnieszce i życzymy dalszych sukcesów literackich.

    H. T.

     

    ZDJĘCIA W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM

  • Relacja ze spektaklu - monodram "Smycz" B. Porczyk

    Relacja ze spektaklu - monodram "Smycz" B. Porczyk

    05.03.2016r. (w sobotę!) grupa uczennic zainteresowanych teartrem pojechała wraz z paniami polonistkami z naszej szkoły, Martą Walorską i Haliną Trojanowską, do Teatru Polskiego we Wrocławiu na spektakl pod tytułem „Smycz”. Był to monodram, czyli występ jednego aktora – Bartosza Porczyka. Warto wspomnieć, że to przedstawienie jest grane od 30.11.2006r., czyli prawie 10 lat.

    Uboga scenografia, kilku muzyków w kącie i punktowe światło padające na aktora.  Niby nic, ale jednak to wystarczyło, żeby w pewnych momentach wybuchały salwy śmiechu, a w innych panowała grobowa cisza, spowodowana tematem głośnych rozmyślań aktora. Występ opowiadał o smyczy, przez którą robimy to, co robimy, która trzyma nas przy życiu i o smyczy, dzięki której idziemy dalej przez to życie.

    Artysta wcielał się we włamywacza, prostytutkę, pana Maksimum, klienta supermarketu, Januszka, Jasia, człowieka-małpę, księdza Henryka i Margaret. W niektórych momentach ciężko było stwierdzić, czy to jest jego gra aktorska, czy nie (ostatecznie okazało się, że tak). W spektaklu występują monologi, które połączone z utworami Linkin Park, Fasolek, Marka Grechuty,  Myslovitz czy Łony, pozwalają na stopniowe przechodzenie z jednego tematu w drugi. Artysta zachwycał wspaniałym głosem, talentem aktorskim i doskonałym kontaktem z widzem.

    Przedstawienie było ciekawe i bardzo prawdziwe. Nam się bardzo podobało i myślę, że wszystkim widzom też. Dodatkowo można było przypomnieć sobie język angielski, gdyż na ekranie prezentowano wersję w tym języku. To świadczy, że Wrocław już realizuje program Europeiskiej Stolicy Kultury i obcokrajowcy mogą zrozumieć treść sztuki. Gorąco zachęcam do obejrzenia „Smyczy” oraz zapraszam na następne wyjazdy do teatru organizowane przez naszą szkołę.                                                                            

     

    Oliwia Radlak III B

                      

  • Sztuka, z którą każdy z nas spotyka się codziennie…

    Sztuka, z którą każdy z nas spotyka się codziennie…

          „Andrzej Heidrich – malarz polskich banknotów” – wystawa w Pałacu Królewskim przy ul. Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu (wystawa czynna do końca kwietnia 2016r.).

             Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Czernicy, którzy tego dnia (4 marca br.) wybrali się z opiekunami na te wystawę, zobaczyli małą sztukę, tak dobrze nam znaną – banknoty, które codziennie mamy w ręku, znaczki, które może można zobaczyć w rodzinnych klaserach ojców i dziadków, okładki książek – to wszystko prace Andrzeja Heidricha, grafika.

             Zobaczyliśmy exlibrisy, projekty banknotów – zarówno te, które były i są w obiegu, jak i te, które zostały tylko jako projekty. Ciekawe były projekty znaczków pocztowych. Andrzej Heidrich przez długie lata (1949 – 1990) współpracował z wydawnictwem „Czytelnik”, jest autorem okładek i ilustracji książek takich autorów jak: Ryszard Kapuściński, Jarosław Iwaszkiewicz i Leszek Kołakowski.

             Chyba najciekawszą częścią wystawy była kolekcja grafik z prywatnej kolekcji autora pt. „Poczet królów polskich”. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że jeśli mówimy „Poczet królów polskich”, to mamy na uwadze znane każdemu grafiki Jana Matejki. Tym razem „Poczet królów” Andrzeja Heidricha to małe grafiki, z których patrzą na nas królowie, tacy jacy są przedstawiani na banknotach. To warto zobaczyć!

     

      Wiesław Wertyporoch

    ZDJĘCIA W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM

  • 7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska

    7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska

             Uczniowie klas 1A i 1B Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Czernicy wraz z opiekunami byli 4 marca br. na wystawie „7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska”, która mieści się we Wrocławskim Ratuszu. Wystawa zorganizowana w ramach Wrocław – Europejska Stolica Kultury.

             Tytułowe siedem cudów to: krajobraz, język, sztuka, nauka, architektura, religia, spotkanie. Przechodząc od gabloty do gabloty, od pokoiku do pokoiku, uczniowie mieli okazję poznać to, co najwspanialsze na tej ziemi, na której mieszkamy, żyjemy, uczymy się.

             Krajobraz. Przepiękne zdjęcia ukazują zaśnieżona Karkonosze, stawy milickie o brzasku wschodzącego słońca, górę Ślężę, zakola Odry pod Wrocławiem z lotu ptaka. Krajobraz Dolnego Śląska i Wrocławia to nie tylko piękne widoki, ale i mapy i plany z minionych wieków. Ciekawostką była przeglądowa mapa (z 1875r.) przebiegu Odry od okolic Ostrawy do Szczecina. Na odcinku od Szlichtyngowej do Raciborza mapę tę można było samodzielnie ułożyć. Oczywiście najbardziej interesował nas ten kawałek mapy z miejscowościami dobrze nam znanymi: Czernica, Ratowice, Jeszkowice…

             Język. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć Księgę Henrykowską, ze znanym polskim zdaniem „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj”, które jest na otwartej stronie w dziewiątej linijce od dołu. Uczniowie widzieli oprócz tego Psałterz trzebnicki i Psałterz floriański. To dzięki tej wystawie uczniowie mogli zobaczyć zabytki piśmiennictwa w jednym miejscu. Na co dzień Księga Henrykowska znajduje się w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, Psałterz trzebnicki – w Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego, a Psałterz floriański – w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

             Sztuka. W tej części wystawy uczniowie zobaczyli kwaterę Ofiarowanie w świątyni – fragment ołtarza głównego z kościoła pw. św. Elżbiety Hausa Pleydenwurffa oraz kopię poliptyku Zwiastowanie z jednorożcem (warsztat wrocławski). Ciekawostką jest to, co znajduje się na dole lewych skrzydeł tego ołtarza – namalowany fragment Jezus uczący się chodzić. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali sztukę mistrzów z przed wieków.

             Nauka. Z Wrocławiem związanych jest mnóstwo naukowców, w tym tych kilkunastu, którzy otrzymali nagrodę Nobla, m.in. Erwin Schroedinger (fizyk), Otto Stern (fizyk), Max Born (fizyk), Karl von Frish (biolog i zoolog) i inni.

             O poziomie nauki we Wrocławiu przed II wojną światową świadczą prace m.in. Jahanna Galle’a – odkrywcy planety Neptun, fizyka Gustawa Kirchoffa – twórcy prawa przepływu prądu w obwodach elektrycznych, chemika Robrta Bunsena – wynalazcy palnika Bunsena i ogniwa cynkowo-węglowego, lekarza Jana Mikulicza-Radeckiego – pioniera aseptyki i antyseptyki czy psychiatry Aloisa Alzheimera, który pierwszy opisał objawy choroby, znanej dzisiaj jako choroba Alzheimera.

             Uczniowie mogli oglądać łazik marsjański z Politechniki Wrocławskiej, mikroskop optyczny Purkiniego, Nową Księgę Szkocką, która zawiera 965 wpisów i która jest kontynuacją lwowskiej Księgi Szkockiej. Uczniowie oglądali film o Alfredzie Jahnie – geografie i polarniku, rektorze Uniwersytetu Wrocławskiego, zdobywcy Grenlandii i badaczu Spitsbergenu. W tej części wystawy uczniowie mogli sobie „wydrukować” własną gazetkę.

             Architektura. Ciekawa była rekonstrukcja (prezentacja filmowa) budowy Hali Stulecia. Można było zapoznać się z dokumentacją w postaci fotografii zrealizowanych i niezrealizowanych projektów architektonicznych we Wrocławiu.

             Religia. W tym dziale dużo miejsca zajmuje postać św. Jadwigi Śląskiej. Uczniowie mogli zobaczyć Bullę kanonizacyjną św. Jadwigi z 1267r. Bogato zdobiony Kodeks lubińskiKodeks Hornigowski były wprost na wyciągnięcie ręki.

             Spotkanie. Takim spotkaniem było umieszczenie w jednej gablocie różnych przedmiotów jako spotkanie różnych kultur, tutaj we Wrocławiu i na ziemiach Dolnego Śląska, były to: denar czeski Bolesława II; lew pochodzący z opactwa na Ołbinie, XIIw.; macewa (płyta nagrobna) córki rabbiego Chajima Ben Leviego z 1264r.; dzbanek typu hansekanne, XV/XVIw. Oraz zapona (rodzaj biżuterii) ze skarbu średzkiego, pierwsza poł. XIIIw. Jest też gołąbek pokoju, który przywiózł do Polski Pablo Picasso w 1948r., choć bardziej znany jest ten gołąbek, którego Picasso narysował na serwetce w restauracji hotelu Monopol – „gołąbek pokoju”.

    Na samym końcu wystawy, w ostatniej gablocie jest wystawiony list Orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965r. – okładka, strona tytułowa, pierwsza strona i ostatnia z podpisami polskich biskupów. Wystawiona jest ostatnia strona, na której znajduje się tak dobrze nam znane i ważne zdanie „Udzielamy przebaczenia i prosimy o przebaczenie”.

             Tę wystawę można oglądać do 14 maja br., warto wybrać się do wrocławskiego Ratusza aby zobaczyć te tytułowe siedem cudów z tej ziemi – z Wrocławia i z Dolnego Śląska.

     

     

    Wiesław Wertyporoch

    ZDJĘCIA W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM

  • BRAK PRĄDU W DNIU 27.01.2016

    BRAK PRĄDU W DNIU 27.01.2016

           Dyrektor Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Czernicy informuje, że dnia 27 stycznia 2016 r. (środa) w szkole nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej w godz. 7.30–14.00 w związku z pracami eksploatacyjnymi prowadzonymi przez zakład energetyczny. W tym dniu w szkole nie będzie pracowała stołówka szkolna i nie będą wydawane obiady. Ponadto może być chłodniej w związku z wyłączeniem ogrzewania. Zajęcia odbywają się wg stałego planu, autobus szkolny będzie kursował wg standardowego rozkładu jazdy.

          W związku z powyższym prosimy o zapewnienie dzieciom odpowiedniej ilości prowiantu oraz cieplejszego ubrania.

  • JASEŁKA I SZKOLNE KOLĘDOWANIE

    JASEŁKA I SZKOLNE KOLĘDOWANIE

    22.12.2015 roku odbyły się w naszej szkole Jasełka połączone ze wspólnym kolędowaniem i konkursem szopek. Przedstawienie przygotowali ks. Jan Pankała wraz z uczniami klas I i II. Uczniowie przybliżyli nam po raz kolejny historię narodzin Jezusa Chrystusa.

    Po części artystycznej odbył się konkurs na szopkę z piernika, nauczyciele najwyżej ocenili pracę konkursową klasy II a najwyżej.  W następnych latach życzymy zwycięstwa innym.

    Później odbyło się wspólne śpiewanie kolęd bożonarodzeniowych. Każda klasa wraz z wychowawcą zaprezentowała swoje możliwości muzyczne, śpiewając wylosowaną wcześniej kolędę. Nie zabrakło, jak co roku, pięknie kolędującego grona pedagogicznego, które pod dowództwem pana Wiesława Świdra zaśpiewało kolędę: „Gdy się Chrystus rodzi”. Pan Wiesław poprowadził także chór składający się z uczniów naszej szkoły, który śpiewając kolędy, jak zawsze, wykazał się wielkim talentem.

    Na zakończenie uroczystości głos zabrali pani dyrektor Katarzyna Bieszczad oraz wójt naszej gminy Włodzimierz Chlebosz. Podziękowali księdzu za przygotowanie Jasełek, a całemu gronu pedagogicznemu, personelowi szkoły oraz uczniom życzyli wesołych i spokojnych świąt.

    ZDJĘCIA W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM

  • Konkurs na kartkę świąteczną w języku niemieckim

    Konkurs na kartkę świąteczną w języku niemieckim

              W grudniu odbył się w naszej szkole Konkurs Języka Niemieckiego na kartkę świąteczną. Konkurs  cieszył się dużym zainteresowaniem wśród gimnazjalistów. 47 uczniów przygotowało kartki z życzeniami w języku niemieckim.

          Przy wykonaniu kartek można się było popisać swoimi zdolnościami manualnymi i znajomością języka niemieckiego. Uczniowie formułowali życzenia świąteczne, nie brakowało oryginalnych pomysłów. Wybór najładniejszej kartki nie był łatwy.

           Najładniejszą  z najładniejszych okazała się kartka przygotowana przez Wiktorię Pękacz -  uczennicę klasy II A.

                                   

     

  • VIII Powiatowy Konkur Historyczny "Czy znasz historię?"

    VIII Powiatowy Konkur Historyczny  "Czy znasz historię?"

    KONKURS HISTORYCZNY

          W pierwszym półroczu roku szkolnego 2015/2016 uczniowie Gimnazjum w Czernicy brali udział w konkursie historycznym "Czy znasz historię Polski?". Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań historycznych uczniów, wdrażanie do samodzielnego zdobywania wiedzy oraz propagowanie znajomości ojczystego kraju. Zakres materiału obejmował historię Polski od powstania państwa polskiego do czasów współczesnych.

    Pierwszy etap - szkolny odbył się 31 października 2015 r. i wzięło w nim udział 26 uczniów z różnych klas. Rywalizacja była duża. Do kolejnego etapu zakwalifikowali się najlepsi: Jakub Zoń, Alicja Buczak, Agnieszka Wilkowska i Magdalena Miniach.

    Drugi etap - powiatowy odbył się w Gimnazjum w Sobótce 11 grudnia 2015 r. Przybyli tam najlepsi "historycy" z całego powiatu, było ich 35 z różnych gmin. Konkurs był na bardzo wysokim poziomie, a nasi uczniowie uzyskali bardzo wysokie wyniki: II miejsce zajął Jakub Zoń, a  III miejsce - Alicja Buczak. Pozostali uczniowie też się bardzo dobrze zaprezentowali. Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie dziękuję, gratuluję i życzę dalszych suksesów.

                                                                                                                                  Aneta Kijanka

  • RUSZA AKCJA SZLACHETNA PACZKA - 2015

    RUSZA AKCJA SZLACHETNA PACZKA - 2015

    SZLACHETNA PACZKA jest projektem pomocy bezpośredniej, w którym Darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. Adresy tych rodzin są pozyskiwane przez wolontariuszy, którzy działają lokalnie. SZLACHETNA PACZKA ma charakter ogólnopolski i jak żadna inna akcja charytatywna w Polsce łączy działania setek tysięcy osób. Tylko w 2014 roku Paczka połączyła niemal 1 000 000 Polaków!

    W 2015 roku społeczność naszego gimnazjum także dołączyła do tej akcji.

    Zbiórka zawartości paczki kończy się w dniu 10.12.2015 r.

    Szczegółowe informacje otrzymali już uczniowie. Można je także uzyskać  u koordynatora projektu - p. Agnieszki Gocoł w bibliotece szkolnej.

  • WIECZORNICA LISTOPADOWA - 12.11.2015 R.

    WIECZORNICA LISTOPADOWA - 12.11.2015 R.

    Dyrektor, Uczniowie i Grono Pedagogiczne

    Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Czernicy

    serdecznie zapraszają

     

    na WIECZORNICĘ LISTOPADOWĄ

     

    Uroczystość odbędzie się

    w dniu 12 listopada 2015 r. o godz. 1700

    w budynku Gimnazjum przy ul. św. Brata Alberta 9

    (korytarz II piętro)

     

    Dyrektor

    Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Czernicy

    Katarzyna Bieszczad

  • ZAMKNIĘCIE BOISKA SPORTOWEGO DLA MIESZKAŃCÓW - PRZERWA ZIMOWA

    ZAMKNIĘCIE BOISKA SPORTOWEGO DLA MIESZKAŃCÓW - PRZERWA ZIMOWA

    Dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 w Czernicy informuje,

    że od dnia od 01.11.2015 r. 

    zawiesza się możliwość korzystania z BOISKA SPORTOWEGO (przerwa zimowa).

    O ponownym otwarciu boiska dyrektor gimnazjum poinformuje odrębnym komunikatem.

     

  • 2 LISTOPADA - DZIEŃ WOLNY OD ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

    2 LISTOPADA - DZIEŃ WOLNY OD ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

    Dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 w Czernicy informuje,

    że zgodnie z planem pracy szkoły dzień 2 listopada 2015 r.

    jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych.

     

  • ŚWIĘTO PIERWSZAKÓW

    ŚWIĘTO PIERWSZAKÓW

    ŚWIĘTO PIERWSZAKÓW

     

    Otrzęsiny klas pierwszych organizowane są niemal w każdej szkole. Nie inaczej było także w naszym gimnazjum. Nasze odbyły się w piątek 23 października 2015 r. Za przygotowanie święta pierwszoklasistów odpowiedzialne były, jak zresztą jak co roku, klasy drugie.

    Najpierw uczniowie klas I  w ramach przygotowań zostali  pomalowani i przebrani za kotki, po czym przybyli z wraz wychowawczyniami do ,,sali imprez” szkoły.  Uroczystość otworzyła pani Dyrektor Katarzyna Bieszczad. Serdecznie powitała nowych uczniów  i zaprosiła wszystkich do zabawy, następnie oddała głos prowadzącym: Justynie Salamon i Sandrze Gudajczyk. Teraz rozpoczęła się zabawa. Kocięta karmione, przycinane, maglowane na różne sposoby miaucząco wykazywały swoją  gotowość do wstąpienia w szeregi gimnazjalistów. Furorę wzbudził stary, doświadczony kocur Arkadiusz, doskonale prezentując się podczas pokazu kociej mody. Wybuchające co chwilę salwy śmiechu świadczyły o przedniej zabawie starszych kolegów i koleżanek. Doskonale także bawiły się mruczki z klas pierwszych.

    Po zdaniu wszystkich ,,egzaminów wstępnych do gimnazjum’’ odbyło się uroczyste ślubowanie i obcięcie kocich ogonów. Każdy z nowo przyjętych gimnazjalistów otrzymał akt ślubowania (ku pamięci) oraz słodki poczęstunek (ku regeneracji sił, gdyż te im się jeszcze przydadzą).

    Uroczystość zakończyły: wystąpienie Pani Dyrektor oraz wspólne fotki już nie kotków z wychowawczyniami.

    Do zobaczenia za rok na kolejnych otrzęsinach. 

     

                                                                        Kot Filemen – kronikarz kocich świąt

    ZDJĘCIA W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM

  • WPŁATY NA RZECZ RADY RODZICÓW W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

    PROPONOWANA SKŁADKA W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

    20 zł jednorazowo od każdego dziecka/ rodzeństwa

    Wpłaty prosimy dokonywać przelewem na konto Rady Rodziców w Banku Spółdzielczym w Oławie:

    RADA RODZICÓW PUBLICZNEGO GIMNAZJUM NR 1 W CZERNICY
    UL. ŚW. BRATA  ALBERTA A. CHMIELOWSKIEGO 9
    55-003 CZERNICA

    Nr  70 9585 0007 0020 0210 1435 0001
    W tytule przelewu prosimy wpisać: składka na Radę Rodziców, imię i nazwisko dziecka

     

    Apelujemy do wszystkich rodziców o to,  aby nie traktować naszej prośby jako przymus, ale wykazać się dobrą wolą i chęcią wsparcia działań, które bezpośrednio przekładają się na dzieci. Serdecznie zachęcamy do wpłat , czekamy i dziękujemy za każdą złotówkę , którą postanowicie Państwo nam przekazać.

    Rada Rodziców Pubicznego Gimnazjum Nr 1 w Czernicy

  • BLISKO I DALEKO - PREZENTACJA GHANY

    BLISKO I DALEKO - PREZENTACJA GHANY

    BLISKO I DALEKO - PREZENTACJA GHANY
    Spotkanie z absolwentką naszego gimnazjum

    Justyną Haniszewską (obecnie Abodakpi) oraz Josephem Abodakpi

     

    Dnia 31 września 2015 roku uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia ciekawej prezentacji przybliżającej nam jeden z krajów afrykańskich tak bardzo różniący się od naszego kraju. Z pewnością prezentacja ta nie jest tym samym, co możliwość zwiedzenia Ghany samodzielnie, jednakże warto i w taki sposób poznawać inne kraje, ciekawe zakątki świata, inne tradycje, obyczaje i kulturę.

    Prezentacja została przygotowana przez absolwentkę naszej szkoły Justynę Haniszewską (obecnie Abodakpi) i zaprezentowana przez nią samą oraz Josepha Abodakpi. Uczniowie mogli nie tylko obejrzeć malownicze zdjęcia z tego zakątka świata, ale również usłyszeć wiele ciekawych informacji o strukturze, bogactwach naturalnych, systemie edukacji, języku urzędowym i językach plemiennych tego kraju. Uczniowie z dużym zainteresowaniem śledzili wszystkie zdjęcia i informacje. Oglądali również biżuterię zrobioną w Ghanie, mogli dotknąć strojów i materiału tkanego ręcznie, a także zadawać pytania. Była to nie tylko lekcja przybliżająca nam ten odległy kraj, ale również lekcja tolerancji.

    Nasz gość specjany, Joseph Abodakpi mieszkający od 7 lat w Polsce, podzielił się z uczniami  swoimi odczuciami z pierwszych miesięcy i lat pobytu w Polsce. To, co go szczególnie ujęło w naszym kraju, to ogromna życzliwość ludzi, zwłaszcza w starszym i średnim wieku. Wielokrotnie spotkała go z ich strony serdeczność i gościnność. Jednakże zauważył, że miał również negatywne doświadczenia w kontaktach z młodymi ludźmi.  Ma jednak nadzieję, że pokolenie nastolatków to pokolenie ludzi otwartych, dla których różnice kulturowe nie są czymś co dzieli, lecz czymś czym można się delektować i smakować jak prawdziwą czekoladą z Ghany, którą poczęstuje nas przy następnej wizycie w naszej szkole. Język angielski rozbrzmiewał podczas całej tej prezentacji, chociaż Joseph bardzo dobrze mówi po polsku. Była to bowiem także lekcja języka angielskiego. 45 minut tym razem dla uczniów  minęło bardzo szybko. Wielu z nich przeniosło jeszcze swoje pytania do klasy, na zajęcia języka angielskiego. Na jednej z lekcji uczniowie mogli w kameralnych warunkach porozmawiać jeszcze z Justyną i Josephem, którzy podkreślili, iż atmosfera w naszej szkole jest bardzo miła i sprzyja takim spotkaniom.

    Blisko i daleko to być może symboliczny tytuł mający na celu wskazać nam, że to, co jest daleko, może być nam bliskie, gdy zechcemy to bliżej poznać i pozbyć się uprzedzeń.  

                                    

    Anna Witkowska

     

    ZDJĘCIA W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM

     

Aktualności

Kontakt

  • Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Czernicy
    ul. św. Brata Alberta A. Chmielowskiego 9
    55-003 Czernica
    NIP 896-135-77-18
    REGON 932047336
  • 71 318-06-07

    SEKRETARIAT GIMNAZJUM
    czynny od poniedziałku do piątku
    godz. 7.15 do 15.15

    GODZINY PRZYJĘĆ DYREKTORA
    wtorek 9.00 - 14.00

Galeria zdjęć